NASIL BİR İLİŞKİ YAŞAMAK İSTİYORUM?

by - 3/14/2018
Nasıl bir ilişki yaşamak istiyorum? Bu soruya cevap vermek çok zor benim için. Çünkü nasıl bir ilişki yaşamak istediğimi bilmiyorum aslında. Edindiğim tecrübelerin sonucunda nasıl bir ilişki yaşamak istemediğimi biliyorum. Ve bunları düşündükçe yalnız öleceğim konusundaki fikrim gittikçe netleşiyor.

Nasıl bir ilişki yaşamak istemiyorum?


Güven kelimesinin yalnızca sözlükte anlam ifade ettiği ilişkiyi asla yaşamak istemem. Çünkü bu beni her anlamda kötü bir biçimde etkiliyor ve değiştiriyor. Kaygı problemi yaşayan biri olarak sürekli karşımdaki kişinin söylediklerinin yalan mı yoksa doğru mu olduğunu düşünmek beni bir noktadan sonra çıldırtmaya başlayabilir.

Saygısızlık benim tahammül edemediğim bir konu. Bir ilişkide söylediklerime, karakterime, yaptığım işlere vs. saygı gösterilmiyorsa o kişiyle devam etmek istemem. Böyle bir ilişki yaşamayı da gururuma yediremem. Çünkü karşı tarafta sürekli sizin yaptığınız işleri küçük gören birinin olması, sizi ezen cümleler kullanması çok korkunç bir durum. Bırakın ilişki yaşamayı, bu şekilde davranan insanın akıl sağlığından bile şüphe etmelisiniz!

Anlamsız tartışmaların ve kavgaların yaşandığı bir ilişkiyi de sürdürmek istemem. Çünkü bu durum beni psikolojik olarak kötü etkiliyor. Stresi kaldırabilen bir insan olmadığım için bu tarz kavgalar hoşuma gitmiyor.

Sırf ilişki yaşamak için ilişki yaşayan bir kişiyle beraber olduğumda içinde bulunduğum ilişki tuhaf bir şeye dönüşüyor. Öyle bir ilişki de tercihim olmaz. Başlangıçta fark edebileceğiniz bir şey değil zaten bu. Ama karşınızdaki kişinin tavırları ile beraber sadece yalnız kalmak istemediği için sizinle beraber olduğunu anlıyorsunuz. O noktada ilişkiyi bitirmek gerekiyor.

Temelinde cinsel arzuların bulunduğu bir ilişki yaşamak istemem. Böyle düşünen insanları da hayatımda istemem aslında. Çünkü bu çok basit bir düşünce şekli bana göre. Tabi ki bir ilişkide cinsellik olacaktır ama sadece cinsel amaçlarla hareket eden ve bu şekilde gelişen bir ilişkinin içinde olmak beni rahatsız eder. 

Peki, nasıl bir ilişki yaşamak istiyorum?

Yaşamak istemediğim ilişki türlerine daha birçok örnek verebilirdim ama yazıyı fazla uzatmak istemedim. Düşündüğümde ilişkilerde normal karşılanan ya da susup devam edilen çoğu olay veya durum beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Ama tabi ki buna rağmen ilişkiyi sürdüren kişilere asla bir lafım yok. Çünkü o kişinin kendi içinde yaşadığı şeyleri, ilişkinin onun psikolojisindeki etkisini bilemem. Dolayısıyla insanların başkalarının ilişkilerine bakıp ayrılmalısın gibi olumsuz cümleler karşılaması pek doğru bir davranış değil. Kendi özel hayatımda arkadaşlarıma karşı bu cümleleri kullanmış olsam dahi bunun doğru olduğunu söyleyemem. Çünkü o ilişkiyi yaşayan kişi kendi benliğinin ve neyi istediğinin farkına varıp hareket etmeli. Benim söylemimle hareket etmesi doğru olmaz. Eğer siz de arkadaşlarınızın ilişkilerini kötü anlamda eleştiriyorsanız bence yapmamalısınız. 

Bu önemli konuya da değindikten sonra nasıl bir ilişki istediğim konusunda konuşabiliriz sanırım.Genel olarak hayattan beklentim huzur. Dolayısıyla yaşamış olduğum ilişkide aradığım ilk unsur huzur oluyor. Bazen bu huzuru karşıdaki kişinin gülüşünde bulursunuz. Bazen size dokunuşunda... Karşımdaki kişiyle bir ilişki yaşayıp yaşamayacağıma da bu şekilde karar veriyorum zaten. Özellikle ilk buluşmada her şey kendini belli ediyor. Mesela sarılmak benim için çok önemli. O sırada karşımdaki kişiden aldığım enerji ilişkinin gidişatını belli ediyor. İçimde güzel bir his oluştuysa, bana huzur vermişse o ilişkiye bir şans tanıyorum. 

Daha sonrasında benim dikkat ettiğim nokta bu hayatı nasıl yaşamak istediğimle ilgili oluyor. Herkesin kendi hayatı için farklı öncelikleri, değerleri ve inançları mevcuttur. Bu bahsetmiş olduğum ögeler farklı olduğunda birtakım problemler yaşayabileceğimi biliyorum. Örneğin farklı inançlara sahip olmak... Yaşamış olduğum ilişkiyi ve sevgiliyi yanımda yürüyen bir dost olarak nitelendirdiğim için ortak değerlere sahip olmak beni daha güvende hissettiriyor. Çünkü beni anlayabileceğini biliyorum. Ortak değerlere sahip olmasak bile eğer karşımdaki kişi bilinçli, anlayışlı ve empati kurma yeteneği yüksek ise farklılıklardan dolayı bir sorun ile karşılaşma riskimiz düşecektir. Çünkü temelde önem verdiğim unsur beni anlayabilmesi aslında. Aynı zamanda yaşamak istediğim hayata yakın bir bakış açısının olması da önemli. Bu da şu demek oluyor; keşfetme odaklı, yeni düşüncelere açık, yaşamın anlamını kavramaya çalışan ve bu tarz değerlerin üstüne inşa edilmiş bir hayat yaratmaya özen gösteren bir insan arıyorum. Varsa böyle tanıdığınız bana önerebilirsiniz.

Eğer karşımdaki kişiden pozitif bir enerji almışsam, bana huzur verebilmişse ve yaşamak istediğim hayata yakın bir bakış açısını benimsemişse bu kişiyle bir ilişki yaşamaya başlarım. He bugüne kadar yaşadığın ilişkiler bahsetmiş olduğun özellikleri kapsıyor mu diye sorarsanız hayır cevabını alırsınız ama ne yapalım karşıma çıkmadı böyle bir insan. Zaten bugüne kadar yaşamış olduğum ilişkiler ciddi değildi. Ciddi kelimesini açacak olursak hayatımın içine tam anlamıyla girmesini istediğim ilişkiler değildi. Çünkü yukarıda saymış olduğum özellikleri barındırmıyorlardı. Ama tabi ki o ilişkilere de benim için önemliydi. Burada hayalimdeki o mükemmel ilişkiyi anlatmaya çalışıyorum ve böyle bir ilişkiyi gerçekten yaşayabilme olasılığım çok düşük. Özellikle Türkiye sınırları içerisinde... 

Egemen erkek egosundan uzak, erkek ve kadının eşit olduğu, duygu ve düşüncelerin net bir şekilde iletildiği, sevgi ve saygı çerçevesinde ilerleyen, eğlencenin, çıldırmanın bol olduğu, iki tarafın da kendisini geliştirmesini sağlayacak sohbetlerin yapıldığı, tüm zaafların, korkuların en çıplak haliyle masaya yatırıldığı bir ilişki hayal ediyorum ütopyamda. Bu kadar zor olmamalı böyle bir ilişki yaşamak. Sizce? Yani etrafıma baktığımda yozlaşmış çok fazla insan görüyorum. Ve bu insanların arasından kendim için doğru ilişkiyi ortaya çıkaracak kişiyi bulmak imkansız gibi duruyor. Bakalım... Umarım öyle ya da böyle hem mutlu olacağım hem de mutlu edebileceğim iyi bir insanla bu yaşamı birlikte sürdürebilirim.

BU YAZILARA DA BAKMALISIN!

4 yorum

 1. Çoğu insan aradığı kişiyi bulamıyor. Mesela ben. Sizin gibi kendime göre kriterlerim var. Sanırım bu gidişle yalnız yaşayacağız bu hayatı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Herkesin bir kriteri var elbette ve dediğiniz gibi kimse bulamıyor bu kriterlere uyan kişiyi. Üzücü bir durum aslında.

   Sil
 2. İlişki ile iletişim kelimeleri sanki birbiriyle akraba gibi duruyor. Mesele anlama ve anlaşılma. Ortak paydada buluşabilme. Hiçbir yaratık hiçbirinin aynısı değil, insan da öyle. İnsan inancımıza göre mükemmel yaratılmış. Fakat genel düşünce erkek kaba, kadın zarif bir fıtrata sahiptir diyesim geliyor. Malum imtihan dünyasındayız. Aynı duyşgu ve düşüncelere sahip olmak her zaman olmuyor. Kısmetimize ne düşmüş ise karşımızdaki kişinin kaba taraflarını törpülenmesinde yardımcı olmak da ilişkinin bir parçası. Aslına bakarsanız hepimizin hataları ve günahları var. onu biliyoruz. Bunun giderilmesi için belki de hayatımızın partnerini arıyoruz. O şekilde irademiz güç kuvvet buluyor diyebiliriz. Hakkımızda ne hayırlı ise o olsun. Beterin de beteri vardır derler. Her neyse sizdeki ışık hem arkadaşınıza hem de çevrenize yetecektir. İan Dallas müslüman olduğunda önce dostluk dişyor. Dost karşısındaki kişide hata ve günah aramaz. Kurtlu meyve en sağlıklı meyvedir der ve sağlam tarafından ısırılır myvenin. Kurtlu tarafı da hayatiyetini devam ettirmeli. Dahası; "Kalp kalbi bulur" bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yorum. Teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için. Katılıyorum aslında size. Karşımıza çıkacak kişi muhakkak farklı olacak kendimizden. Mühim olan o kişiyi değiştirmeye çalışmamak. Olduğu gibi kabul edip anlaşmaya çalışmak. Hoşgörülü ve anlayışlı bir ilişki kurmak oldukça önemli.

   Sil