Beslenme düzenim o dönemdeki ruh halimle doğru orantılı olarak değişiklik gösteriyor. Fakat değişmeyen birtakım kurallarım mevcut. Bugün size bunlardan bahsetmek istiyorum. 

Benim için yemek yeme olayı çocukluğumdan beri hep sıkıntılı olmuştur. Çünkü hiçbir şeyi sevmiyorum. Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme rutinim yok. Hatta sağlık kelimesinden epey uzakta olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen bir şekilde hayatımı sürdürüyorum. Aslında yemek sevmeme olayı büyük bir ön yargıdan ibaret. Kolayca bu durum yıkılabilir. Özellikle çocukluk döneminde sağlıklı beslenme rutini düzgün bir şekilde yerine oturtulmalı diye düşünüyorum. Zira temeline baktığımızda alışkanlıktan ibaret. Ve bu alışkanlığı çocukluk döneminde kazanmış olmak büyük bir artı. Ben bütün o yemediğim besinleri tüketmeye alışsaydım şuan bu sorunlarla karşılaşmayacaktım. Lütfen, anneler ve babalar bilinçli bireyler olun!

Neleri Sevmiyorum?

Kısa kamu spotumuzun ardından neleri yemediğime değinmek istiyorum. Kırmızı et yemiyorum. Bazen arada birkaç parça ağzıma atıyorum ama devamı gelmiyor. Bir türlü sevemiyorum et olayını. Beyaz eti kısmen tüketiyorum. Balık yemiyorum fakat tavuk yiyebiliyorum. Onu yemem için de kızarmış olması lazım. Buna rağmen iştahla yediğim bir şey değil. Bir de hamburger köftesi yiyorum. Bu noktada benim için önemli olan o köfteden et tadı almamak. Et kokusuna, tadına katlanamıyorum. Et yemediğim için 9.sınıfta ben vejetaryenim aslında diye kendimi açıklamaya çalışmıştım. Ama bunu yaparken hamburger yiyordum. Ve baya gülmüşlerdi. Bence ben vejetaryenim ya! Sebze ise apayrı bir konu. Pırasa,brokoli,roka,kabak gibi şeyleri asla ama asla yemem. Kıvırcık ve salata malzemelerini tüketiyorum sebze olarak. 

Sağlıklı beslenebilmek için tüketmemiz gereken belli başlı ögeler mevcut. Her insan yaşına, cinsiyetine, kilosuna göre orantılı protein, karbonhidrat, yağ tüketmeli. Bunun yanında birçok vitamin, mineral gibi değerleri de günlük olarak alabilmeli. Bu açıdan baktığınızda benim ölmüş olmam gerekirdi. Çünkü asla almam gereken değerleri almıyorum. Peki, ben ne yiyorum?

Sabah

Sabah mutlaka kahvaltı yapmaya çalışıyorum. Ve günlük almam gereken proteini bu öğünde karşılamaya çalışıyorum. O yüzden zorla haşlanmış yumurta yemeye başladım. Yumurtadan hiç haz etmem. Hala hiç sevmiyorum. Ama et yemek yerine tercih edebileceğim bir besin kendisi. Dolayısıyla sabah haşlanmış yumurta yiyorum. Tabi bir sürü baharat ekiyorum yumurtanın üzerine. Yakışıp yakışmaması hiç umurumda olmuyor, tek istediğim yumurta kokusundan ve tadından kurtulmak. O yüzden bulabildiğim bütün baharatları kullanıyorum. Bunun yanında da mutlaka salatalık ve peynir yiyorum. Birçok peynir çeşidi tüketiyorum. Beyaz peynir, kaşar peynir, adını bilmediğim peynirler... Protein almak için peynire ve yumurtaya yükleniyorum. Ama her gün bu şekilde kahvaltı yapmıyorum. Çoğu zaman filtre kahve ve hurma ikilisi ile kahvaltımı yapıyorum. 

Akşam

Ben iki öğün şeklinde besleniyorum. Yani kahvaltı ve akşam yemeği... Genelde ara öğün tercihim değildir. Benim sıkıntım yemek yemiyor oluşum. Nasıl yani? Normalde abur cubur ile besleniyorum. Mesela kahvaltıda iki paket bisküvi ya da kek yiyorum. Akşam ise yine bisküvi ve ona benzeyen saçma yiyecekler... Hal böyle olunca hem kilo başını alıp gidiyor hem de çok sağlıksız bir vücuda evriliyorum. Bu nedenle bu düzenden uzaklaşmaya çalışıyorum. Ama uzaklaşamadım. Bazı günler yemek tüketirken bazı günler abur cubur tüketiyorum sadece. Özellikle cips! Cips beni hem tok tutuyor hem de üç dört paket yiyorum günde. Kesinlikle akıl alır gibi değil... Çok sağlıksız ve çok korkunç. Bunun farkındayım arkadaşlar. O yüzden düzgün beslenmeye çalışıyorum. Akşam öğününde evde ne varsa onu yiyorum. Bu baklagillerden oluşan bir yemek olabilir ya da makarna türevi bir şeydir. Onun haricinde yeşil çay, kahve bazen kuru yemiş tüketiyorum. Özellikle zayıflama dönemi içerisinde olduğum zaman abur cubur asla tüketmiyorum. Asla demeyelim de oldukça az tüketiyorum. Ve çoğunlukla normal yemek yediğim rutine bağlı kalıyorum. Uzun süre aç kalıyorum bu rutinde. Kısmen Intermittent Fasting olayına benziyor benim beslenme rutinim. 

Garip bir şekilde aç kalma ya da yemek yememek ile alakalı bir problemim yok. Tabi fast food olaylarına bayılıyorum ve onları sürekli yemek istiyorum fakat ev yemekleri bazında değerlendirdiğimizde normalden az bile yediğimi söyleyebilirim. Benim asıl problemim abur cubur tüketmek ile alakalı. Ve ben bu lanet bağımlılığımdan kurtulamıyorum. Bu ürünler eve girmediğinde sorun yok. Çünkü markete gidip alamayacak kadar üşengeç bir yapım var. Ama eve girdiğinde saniyesinde hepsini yiyorum. Aç olup olmamam hiç önemli değil. Şu aralar bu konu üzerinde kendimi eğitmeye çalışıyorum. Hayatımdan tamamen bu ürünleri çıkarmak istiyorum. Bir daha asla ağzıma sürmemek istiyorum. Ama henüz bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Beslenme rutini olarak ele alamayız belki ama su tüketme konusuna da değinmek istiyorum. Suyu da sevmiyorum arkadaşlar. Bir insan suyu niye sevmez? Tadı bile yok! Ama sevmiyorum. Günlük iki litre su tüketmek lazım iken ben sadece bir bardak tükettiğimi bilirim. Onu da bir litre civarına yükselttim. Ama daha yukarısı olabilir mi emin değilim. Suyun içine birçok şey katıp öyle içmeye çalışıyorum. Şimdilik limonlu su bana yardımcı oluyor. Ama çok az su içiyorum. Ve bu da iyi bir şey değil.

Şöyle bir beslenme rutinime bakıyorum da gerçekten sağlık kelimesinden epey uzak. Ben hiç sağlıklı beslenmiyorum ve nasıl hayattayım hiç bilmiyorum. Merak ediyorum, sizin beslenme rutininiz nasıl? Cidden üç öğün, üç ara öğün olayını yapıyor musunuz? Benim yapabileceğim bir şey değil kesinlikle. Neyse, beni örnek almayın. Bahsettiğim şeyler tavsiye niteliği taşımıyor. Umarım siz daha sağlıklı bir beslenme rutinine sahipsinizdir.
7 yorum:

 1. heeey yazık sana amaa yaaa. sebzesiz nasıl olur bi deee :) neyse birgün geçer bu beslenme rejimin geçsin zateen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum sana. Sevmediğim yiyecekleri yavaş yavaş yemek için kendimi zorluyorum. Sebzelere alışabilirim gibi hissediyorum ama et konusunda kararım aynı kalacak gibi. Kokusunu ve tadını hiç sevemiyorum etin.

   Sil
 2. Benim yanımda seninki pek bir sağlıklı geldi bana :) Cips konusu hariç tabi. Ayda bir et ye. Kimse sana puma ol üç öğün ceylan kızartması götür yiyemediğini göm demez ama yine de ye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha arada et yemek için kendimi zorluyorum zaten. Ama sağlıklı beslenmeye başlayacağım yakın bir zamanda.

   Sil
 3. Et, yumurta ve balık sıkıntılı bir durum. Bende her sabah iki haşlanmış yumurta olmazsa kahvaltı yaptım demem kendime. Yumurta stoklu resmen dolapta. Balık ise yatıya giderim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukluğumdan beri bir türlü sevemiyorum hayvansal gıdaları. Protein ve çeşitli vitaminleri alabilmek adına zorla yiyorum ama yok yani olmuyor.

   Sil
 4. Şeker bağımlılığım var şekere aşığımmm

  YanıtlaSil