Yıl olmuş 2018 hala kıvırcık saçlar için yeterli ürün yok ve bu ürünler istenilen performansı göstermiyor. Bu millet ne yapacak? Düzleştirici ile mezara mı gömülsün kıvırcık saçlı kadınlar? Nedir bizim günahımız? Yeterli ürün olmaması bir yana kıvırcık saçlı kadınlar için doğru düzgün bilgilendirici makale bulmak dahi çok zor. Bu nedenle kendi deneyimlerimi, kullanmış olduğum ürünleri ve birkaç ipucuyu siz kader ortağı kardeşlerim ile paylaşmak istedim.

DUŞ ANINDA

Kıvırcık saçların genelinde kuruluk, matlık gibi problemler bulunur. Bu problemleri azaltmak istiyorsanız iki ya da üç günde bir saçlarınızı yıkamalısınız. Duşa girdiğinizde bunun için saçlarınızı sudan koruyacak bir bone kullanabilirsiniz. Çünkü saçlarınızın ihtiyacı olan yağ ne kadar uzun süre saçlarınızda kalırsa o kadar faydalı olur. Dolayısıyla sürekli saçlarınızı yıkarsanız kırılma, cansızlık, dökülme, kuruluk problemleriniz artmaya devam edecektir. Bu problemleri bir nebze de olsa azaltmak için saçlarınızı sürekli yıkamayın. Kıvırcık saçları olan bazı kişilerin saçlarını kafalarını aşağıya doğru eğerek yıkadıklarını öğrenmiştim sohbet sırasında. Bu da sizin için ufak bir ipucu olabilir. 
Peki, saçlarınız için hangi ürünleri kullanmalısınız? Bu ürünler sizin saç telinizin yapısına, isteklerinize, saçınızın durumuna göre çeşitlilik gösterir. Genel olarak kıvırcık saça sahip kişiler buklelerin belirgin, nemli, yumuşak ve saçlarının kabarık olmamasını ister. Piyasada kıvırcık saçlar için uygun ve yüksek fiyatlı ürünler var. Ama ben henüz bu sıralamış olduğum özelliklerin hepsini sağlayan bir ürünle karşılaşmadım. Bu nedenle yeni ürünler denemeye devam ediyorum. Bu süreçte memnun kaldığım ürünleri paylaşmaya devam edeceğim elbette fakat şimdilik daha önce kullandığım ve sevdiğim ürünlerden bahsedeceğim.

1. OGX COCONUT CURLS 


Şampuandan beklentim bukleleri belirginleştirmesi ve saçlarımı nemlendirmesidir. Bu markanın şampuanını beğenmemin birincil sebebi de beklentilerimi gerçekten karşılamış olması. Saçlarınıza güzel bir nem veriyor ve bukleleri belirginleştiriyor. Ama yalnızca şampuanı kullanmak yeterli değil. Bu nedenle bu markanın kıvırcık saçlar için çıkarmış olduğu bakım ürünlerinin hepsini kullanmanızı tavsiye edebilirim. Hepsini almak maddi açıdan size ağır geliyorsa şampuan ve kremini alarak yine diğer saç ürünlerine göre güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

2. JOHN FRIEDA DREAM CURLS


Kıvırcık saçların bir başka kurtarıcısı da John Frieda! Kremini baya severek kullandım ve bunun üzerine diğer ürünlerini de denedim. Ulaşabileceğiniz ve kısmen uygun fiyatlı diyebileceğim bir ürün. Özellikle kalın telli bir saça sahipseniz farkı daha iyi görebileceksiniz bu şampuanı kullanınca.

DUŞ SONRASI

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı yumuşak hareketler eşliğinde havlu ile kurutun. Aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek saçınızın nemini alın. Ben saçlarımı taramıyorum. Çünkü taradığımda buklelerin bozulduğunu ve daha fazla kabardığını düşünüyorum. Ayrıca saçlarımı taramak kırılmalara yol açtığı için tercih etmiyorum. Bu etapta yine buklelerinizi belirginleştirmek ve saçlarınızdaki kabarmayı azaltmak adına birtakım ürünler kullanabilirsiniz. Köpük, ıslak jöle, durulanmayan krem, maske...
Bu etapta kullanmış olduğunuz ürünleri saçlarınız bozulduğunda, yataktan kalktığınızda, kötü saç günü diye tabir ettiğimiz zamanlarda saçlarınızı hafifçe nemlendirip uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınızı yeniden yıkamanıza gerek kalmaz. Ben böyle günlerde içine su doldurmuş olduğum spreyi kullanıyorum. Saçlarımı bununla ıslattıktan sonra köpük ve kremler ile şekillendiriyorum. 

1. URBAN CARE ELASTIC CURLS


Benim hayat kurtarıcı ürünlerimden birisi! Hem sprey hem de köpük şeklinde var. Ben daha çok köpük olanı tercih ediyorum. Duştan çıktıktan sonra bir avuç içi kadar köpüğü bütün saçlarıma yediriyorum. Aşağıdan yukarıya doğru hareketler ile saçlarımın formunu bozmadan kremi yediriyorum. Bu ürünün dezavantajı saçlarda biraz ağırlık yapıyor ve sertliğe neden oluyor. Ben çok fazla uygulamamaya dikkat ediyorum. Çünkü saçlarıma güzel bir şekil verse de sertleştiriyor ve bu hoşuma gitmiyor.

2. URBAN CARE SHAKE N REPAIR


Bu ürünü saçlarında ağırlık olmasından ya da köpüğün sertleştirmesinden hoşlanmayanlara tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten çok hafif bir köpük. Aynı zamanda saçları nemlendiriyor hatta yumuşak bir his veriyor. Gayet uygun fiyatlı bir ürün. Fakat bukleleri başarılı bir şekilde belirginleştirdiğini düşünmüyorum açıkçası. Kabarmayı da engellemiyor. Bu ürünün bir nebze faydası dokunuyor sadece. Bu nedenle ben çok fazla sevmedim. Üstelik çilek aromasının buram buram kokuyor olması benim hoşuma gitmedi.

3. MATRIX BIOLAGE EXQUISITE OIL

Saçlarıma nem vermek için böyle bir Argan ve Moringa yağı içeren bir ürün kullanıyorum. Siz hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Kesinlikle o da çok güzel bir nem veriyor saçlara. Ben bu ürünü de çok seviyorum. Güzel bir parlaklık ve canlılık katıyor. Aynı zamanda çok hoş kokuyor. Saçlarınız aşırı kuruysa bukle belirginleştiren şampuanların yanında nem veren şampuanlar da kullanın mutlaka. Ve haftada bir saçlarınıza maske yapın. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı bunları sıkça kullanın.

Son olarak, saçlarınıza ısı uygulamayın. Havlu ile saçınızın nemini alın ve kendiliğinden kurumasına izin verin. Ve saçlarınızı sevin. Ben gerçekten kıvırcık saça sahip olduğum için çok mutluyum. Arada keşke daha kolay bir saça sahip olsaydım diye isyan ettiğim oluyor ama ne olursa olsun aynaya baktığımda mutlu oluyorum. Siz de lütfen kendinizi ve saçınızı sevin. Diğer her şey bir şekilde halledilir zaten.
Peki, siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Mutlaka memnun kaldığınız ve tavsiye ettiğiniz ürünleri yorum olarak belirtin. Hem ben hem de diğer okuyucularımız fikir sahibi olsun.

6 yorum:

 1. Çok güzel saçlarınız var :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Bilmediklerim var içinde ama bir ürün önerebilirim sana :) Tony&guy curl sculpting spray :) En rahat ettiğim ürün diyebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç denememiştim, mutlaka deneyeceğim.

   Sil
 3. Benim saçlarım kıvırcık değil ama dalgalı ve çok çabuk kabarıyor. Loreal Paris Studio Line Silk & Gloss Curl Mousse Bukle Belirginleştirici Köpük kullanıyordum ve çok memnundum. Saçı hiç ağırlaştırmıyor. Maalesef ürünü artık bulmak çok zor. Eğer denk gelirseniz turuncu renkli bir ambalaja sahip. Denemenizi öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ürün tavsiyelerine açığım tamamen. Güzel bir ürün bulamadım hala. Denk gelirsem deneyeceğim.

   Sil