Merhabaa,
Dizi izlemeyi seviyorum ve bu dizileri de sizinle paylaşıp fikirlerimi söylüyorum. Fakat bildiğiniz üzere bu blog hep yabancı dizileri gördü. Yerli dizileri aşağıladım, küçümsedim sizlerin de tabiri ile batı özentisi bir "badgirl" olarak Türk kültürünü eleştirdim durdum. Gün gelir horoz domalır tavuk ... diye bir sözümüz var biliyorsunuz. Heh işte o söz tam olarak bu ana istinaden söylenmiş. Neden? Çünkü ben aşağılamış olduğum o Türk dizilerinden birini öveceğim size bugün. İnanın nasıl böyle bir şey oldu ben de bilmiyorum.


Ufak Tefek Cinayetler dizisinde beni ilk çeken şey 4 kadının hikayesini ele alıyor olmasıydı. Ana çerçevede kadınların hikayelerinin işlenmiş olduğu dizi ve filmlere bayılıyorum. Tabi bunu olmayan feminist kişiliğime yüklemeyin. Kadınlar sanat anlamında oldukça değerli figürler bana göre... Daha çekici, daha anlamlı ve derin. Bu nedenle kadınların hikayesini işliyor olması beni meraklandırdı. Ee bir de ortada zenginlik, lüks kıyafetler, takılar, güzel bir şekilde dekore edilmiş evler, muhteşem beyler ( MERT FIRAT BEYCİĞİM) falan olunca ister istemez gözüm kaydı diziye. Allah affetsin ne diyelim...


İzlemeye başladıkça ilginç olayların birbirini takip ettiğini gördüm. Sonunu bizim tahmin etmemizi isteyen çeşitli teoriler oluşturabileceğimiz bir ana hikaye mevcut. Dizide birisi ölüyor, ilk bölümde bunu öğreniyoruz. Fakat kimin öldüğünü ve bu kişiyi öldüreni bilmiyoruz. Yaşanan cinayetten öncesi anlatıldığı için gördüklerimiz üzerinden bu iki bilinmeyene dair fikirler üretiyoruz. Dolayısıyla dizi daha da heyecanlı bir hal alıyor. Ortada kadınların savaşı ve nice entrikalar da olunca resmen gözümü ayıramadım ekrandan. Hikayenin sürükleyici olmasının yanında karakterler ile kendimizi istemeden bağdaştırdığımız için ilerde ne olacak acaba diye izlemeye devam ediyoruz. Bu kadının başına ne gelecek? Şimdi ne yapacak? gibi sorular kafamızda dönmeye başlıyor. Doğal olarak bu durum yeni bölümü heyecanla beklememize neden oluyor.


Dizinin başarılı olmasında yalnızca senaryonun etkisi değil muhteşem sahnelerin de etkisi büyük. Hikayeyi besleyen bir atmosfer var ortada. İçinde yaşamak isteyeceğim o evler, partiler, vitrine bakıp alamadığım elbiseler, parlayan takılar... Biz kadınların sahip olamadığı ama bir o kadar da tanıdık gelen bir dünya seriliyor önümüze. Dolayısıyla izleme isteği uyanıyor içimizde. Birkaç saat o hayatın içinde var oluyoruz. Karakter ile kolay bir şekilde etkileşime girebildiğimiz için kendimizi soyutlamak kolay oluyor. Bundan dolayı ben karakterlerin çok başarılı bir şekilde oluşturulduğunu düşünüyorum. Çünkü hepsi gerçeğe yakın özellikleri barındırıyor içinde.
Teknik açıdan çok bir şey söyleyemiyorum ama ben genel olarak sahneleri, ışıklandırmayı beğendim. Geçişler oldukça doğal ve göze batmıyor. Hikaye bir bütün olarak işleniyor. Sadece sorgulama odasında geçen sahneleri pek sevdiğim söylenemez ama onun da hikaye için gerekli olduğunu bildiğimden susuyorum. Oyunculuklara zaten söyleyecek bir şeyim yok. Hepsini ayrı ayrı beğeniyorum. Bu dizide de oldukça güzel performanslar sergiliyorlar.
Dizi yine klasik Türk dizisi özelliklerini barındırıyor içerisinde. Film uzunluğundaki bölümler, gereksiz sahneler kalitesini düşürüyor biraz. Ama zenginlik kapsamında öne sürülmüş klişelerden uzak unsurları içinde barındırdığı için bir tık farklılaşmayı becermiş. Günümüz cemiyet hayatına benzer durumlar var aslında. Ben de sanki çok biliyormuşum gibi konuştum, inanamazsınız ama cemiyet hayatının vazgeçilmez bir parçasıyımdır!
Ben genel olarak beğendim, şöyle bir göz gezdirebilirsiniz ama uzun bölümlerden ötürü çabuk sıkılacakmışım gibi hissediyorum. Umarım o şekilde sonlanmaz benim için. Siz ne düşünüyorsunuz bu dizi hakkında? İzleyenler varsa yorumlarını bekliyor olacağım.


13 yorum:

 1. Birkaç defa izledim. Beğendim. Oyunculuklar ve çekimler iyi. Akıcı bir dizi bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görüşlerinize katılıyorum, kaliteli bir içerik ve yapım olmuş.

   Sil
 2. Yine blogdan bir kızımın bu diziden bahsetmesi ile (belki sen bile olabilirsin Eda'cığım)hemen izlemeye başladık kızımla. Ben; çok severek izlediğim"Mutsuz ev kadınları" dizisine benzettim. Senaryo çok güzel. Kolay değil bu karışık ilişki yumağını karıştırmadan örmek. Ben şimdilik merak ediyorum. Oya'nın çok kıskanıldığını düşünüyorum. Kadınlar tehlikeli yaratıktırlardır, sırrı saklarlar, sabırlılar ama erkekler durumu ne kadar idare ederler bilemiyorum. Zaten başarılı olurlarsa bu başarı senaryo yazarınındır bence. Sevgiler kızım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın Ece abla. Mutsuz ev kadınları benim de ilgiyle takip ettiğim bir diziydi. Bu tarz hikayeler karışık olsa da beni heyecanlandırıyor. Özellikle senaristlerin becerileri beni hayrete düşürüyor. Güzel işler çıkarıyorlar hakkını vermek lazım.

   Sil
 3. Ben pek takip etmiyorum ama eşim severek izliyor. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla senaryosu farklı, oyunculuklar güzel..Türk dizi ve filmlerinde kalıplaşmış senaryoların dışına çıkmak gerekir. Bu dizi ile beraber daha iyi projeler çıkmaya başlar umarım. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Umarım bunun gibi daha farklı ve başarılı diziler ile karşılaşırız.

   Sil
 4. Kadın oyuncuların oyunculukları gerçekten büyüleyici, çok hoşuma gidiyor. Fakat dizinin gidişatı maalesef benim hoşuma gitmedi o kadar. Orijinal versiyonunun verdiği havayı veremedi bana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinal versiyonunu izlemedim. Dizinin süreleri uzun olduğu için ben de takip etmekte zorluk çekiyorum fakat oyunculuklar kendini izlettiriyor.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. yakında başlayacağım ilk bölümden itibaren:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka başlayın, heyecanla bitireceksiniz bütün bölümleri.

   Sil
 7. içinde sigara içilmeyen hiç bir diziyi izlemiycem. bu bir protestodur..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum! Daha haklı bir isyan olamazdı.

   Sil