Hayatımda son bir yılda neler değişti neler yaşadım kısaca özetleyip kendimi yeni yıla hazırlamak istiyorum. Dolu dolu bir yıl geçirdim! Ve inanılmaz heyecanlandığım, mutlu olduğum anlar yaşadım. Birçok şey keşfettim, yeni insanlar tanıdım ve yeni bir aşka yelken açtım. Gayet güzel ve mutlu bir yıldı. Özellikle 2017 yılını bu kadar pozitif ve güzel yapan şey beni çok fazla üzen ya da yıpratan olaylar yaşamamış olmam. Benim için kafamı dinlediğim, huzur bulduğum ve fazlasıyla eğlendiğim bir yıl oldu diyebilirim. 2016 yılında ise baya duygusal inişler ve çıkışlar yaşamıştım. Kötü bir ilişki, bu ilişkinin psikolojik etkileri, okul ve aile problemleri derken bütün bir yıl bok gibi geçti. Yaptığım bir sürü hata ve kötü seçimler de bu yıla ait olduğundan hem bu yılı hem de geçmişimi ardımda bırakarak yeni bir başlangıç yapmak istiyordum. Ve her şey istediğim gibi de oldu aslında. 2016 yılında blog açmak kendim için yarattığım başlangıcımın ilk adımı oldu. Kötü giden ve beni aşağıya çeken ilişkimi bitirip ayaklarımın üzerinde durmak ikinci adımdı. Psikolojimi düzelterek ve beni üzen unsurlardan uzak durarak başladığım 2017 yılında atmış olduğum diğer adımlar ise bana hiç beklemediğim fırsatlar sundu. Bu fırsatları değerlendirerek ve biraz da akışına bırakarak geçirdiğim bu yıl beni tatmin etti açıkçası.


2016 yılında çok kötü bir psikolojiye sahiptim. Kendime olan özgüvenimi kaybetmiştim. Fazla kilolarımın yüzüme vurulması, yapmaya çalıştığım şeylerin küçümsenmesi, sözlerimin ciddiye alınmaması gibi durumlar beni gittikçe aşağıya çekiyordu. Özellikle özgüven konusunda kötü bir ilişkinin yarattığı yıkım çok büyük. Karşınızda size çok fazla değer vermeyen, sizi aşağılayan ya da bu tarz aşağılayıcı cümleler kullanan bir insan olduğunda zedeleniyorsunuz ister istemez. Benim yaşadığım da böyle bir şeydi. Bu nedenle kendime yeni bir başlangıç yaratmaya karar verdiğimde yaptığım ilk şey biten ilişkimin bittiğinden emin olmaktı. Çünkü ancak o zaman ileriye doğru hareket edebilirdim. Bunu başardıktan sonra büyük bir rahatlama yaşadım.


 Bu ilişkiden çıktıktan sonra birçok pişmanlığım ve korkularım vardı fakat hepsinin üstesinden gelmeye çalışarak ilerlemeye devam ettim. Yapmış olduğum seçimlerden ve aslında yaşamış olduğum bu ilişkiden memnun değildim. Fakat kimse kafama silah doğrultup bununla sevgili olacaksın dememişti. Dolayısıyla yapmış olduğum seçimlerin sorumluluğunu üstlendim. Bunları yapmaya ben karar vermiştim ve isteyerek yapmıştım. Ağlamak ya da ben ne yaptım diye sızlanmak gibi bir seçeneğim yoktu. Bunun üstesinden öyle ya da böyle geldikten sonra kendim için bazı şeyleri değiştirmeye başladım. Sağlıklı bir yaşam benimseyip spor yapmaya başladım. Bunun sonucunda baya kilo verdim ve görünüşüm değişti. Kendime duyduğum özgüvenim yavaş yavaş toparlanmaya başladı. 2017 yılının başlangıcında gerçekleşen bu değişim benim hazırlık dönemimdi aslında. Yeni fikirlere, insanlara ve hayatlara hazırlanıyordum.


Dönem dönem çalışarak para biriktirdim ve kendime hedefler koydum. 2017 yılında bu hedeflerin birçoğunu gerçekleştirdim. Kendimi yazma konusunda geliştirdim. Blog hayatım bir şekilde ilerleme kaydetmeye başladı. Yeni insanlarla tanıştım ve dijital medya üzerinden reklam pazarlama gibi alanlar ile kaynaşmaya başladım. Bunun ile birlikte eğitim hayatımı bağdaştırıp gelecekte yapacağım işler için şimdiden çalışmaya başladım. Bu tarz ufak adımları atarak ilerleme kaydettiğim 2017 yılının sonunda kendimden beklemediğim büyük ataklar ile karşılaştım. İnsanlar ile olan ilişkimi kuvvetlendirdim, okul hayatımı düzene soktum, kendime bir gelecek yarattım. Çeşitli projelerde, dergilerde yer aldım. Bazı projeler hala yapım aşamasında... Dediğim gibi bana yeni fırsatlar yarattı bu yıl. Ya da ben yeni fırsatlar yaratabilecek güce ve psikolojiye ulaştım. Bütün bunlar olurken yanımda bana destek olan ve beni seven insanlar yer aldı. 2016 yılında çeşitli aşağılamalar ve " Yaa tabi kesin yaparsın." gibi cümleler kullanan insanlar hayatımda iken 2017 yılında bana her zaman destek olan ve " Bak bunu da yapmalısın hatta gel beraber konuşalım." şeklinde tepkiler veren kişiler vardı yanımda. İnsanın hayatını etkileyen en önemli şeymiş çevresindeki ilişkiler. Bu nedenle çok mutluyum bazı şeyleri bitirdiğime ve bazı şeylerin başlamasına izin verdiğime...


2017 yılında gerçekleşen ve beni çok heyecanlandıran Zeytinli Rock Festivali ve Blog Yazarları Çalıştayı benim için inanılmaz bir deneyimdi. Özellikle Zeytinli maceramı ara ara özlüyorum. Orada tanıştığım insanlar ve o insanlarla geçirmiş olduğum bir hafta beni çok mutlu etti. Bana enerji verdi ve moralimi düzeltti. Anlatacağım bir sürü hikaye kazanmış oldum. Blog Yazarları Çalıştayı ise aslında her şeyin başlangıcı olan blog açma hikayemin bir meyvesiydi. Benim bütün hayatımı toparlayan ve değiştiren şey bu blog oldu. Çünkü benim ilk adımımdı. Amacım kendi psikolojimi ve hayatımı düzeltmekti. Bunları yaparken ve sizinle paylaşırken aynı durumdan muzdarip insanların ilham alarak kendi hayatlarını değiştirme cesaretini göstermesini istedim. Ve zamanla bunu başaran insanların dönüşlerini aldım, çok mutlu oldum. Bu nedenle burada var olmaya devam etmek istiyorum. Yazmaya devam ederek aynı problemleri ve sıkıntıları yaşayan insanlara destek olmak istiyorum. Umarım benim son iki yılda gerçekleştirmiş olduğum bu değişimi siz de kendi hayatınızda gerçekleştirebilirsiniz. Bütün sıkıntılarınızdan ve negatif etkilerden kurtulursunuz.


Birçok şeyi unuttum ve atladım belki ama 2017 yılı benim için büyük bir ilhamdı. Dönüp baktığımda asla unutmayacağım ve yeniden ayağa kalkıp toparlanma cesaretini gösterebildiğim için gurur duyacağım bir sembol olacak benim için. Umarım 2018 yılında daha güzel fırsatlar elde eder ve daha mükemmel şeyler keşfederim. Yanımda olan güzel insanlar ile ve sizlerle nice güzel yıllar geçirmek istiyorum. Nice güzel işler ile anılmak istiyorum. Umarım hepimizin istek ve hayalleri gerçekleşir. Umarım hepimiz istediğimiz değişimi gerçekleştirip istediğimiz noktaya gideriz.
Siz neler yaşadınız 2017 yılında? Genel olarak nasıl bir yıldı? Sizin yaşam maceranızı merak ediyorum. Anlatmayı unutmayın!


8 yorum:

 1. Karar vermek kadar onu uygulamanın canlı kanıtı olmuş bu yazı, keyifle okudum. Umarım hep böyle katlanarak devam eder ve güzellikler getirir.
  2017 benim için çok zordu, yazıyı okurken içim açıldı aslında. 2018 de açsın hep içimizi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin zaman zaman iyi ve kötü dönemleri oluyor. Mühim olan kötü olanları da kendimizden, benliğimizden ödün vermeden atlatmak ve umutla bakabilmek gelecek zamana. Her şey geçip gidiyor sonuçta.

   Sil
 2. Güzel bir paylaşımdı doğrusu. Herkesin hayatında özel durumları vardır. Aşk yönünden, para yönünden, sağlık yönünden, kariyer yönünden, dostluk ve arkadaşlık yönünden, dahası projeler. 2017 de yeni arkadaşlıklar edindim. Bir radyo projesi vardı hala üzerinde çalışıyoruz. Gerekirse tv ye taşıyacağız. Buna bağlı organizasyonlar. Değerler eğitimiyle ilgili çalışmalar. Ve sponsorluk. Ayrıca bir iki kitap projesi de dosya olarak masamızda bekliyor. Belli mi olur belki yollarımız kesişebilir. Herşeyin hayırlısını dileyelim biz. Sizi takipte kalacağım. Zaman zaman istişaremiz olabilir. Birbirimizi fikren de destekleyebiliriz. Bloggerlığın belki de bereketi bu olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim sizin adınıza. İnsanın yaşam enerjisini tetikliyor bu tarz güzel fikirleri hayata geçirmeye çalışmak. Bu nedenle sizi destekliyorum. Yapabileceğim bir şey olursa da yardım etmek isterim elbette. Umarım bu yıl sizi güzel haberlerle mutlu eder. Projelerinizi gerçekleştirirsiniz ve daha yenileri de karşınıza çıkar umarım. Bol şans diliyorum.

   Sil
 3. Valla ben de merak ediyorum benimkini. Bakalım nasıl bir yılmış. Biri bana anlatsa da dinlesem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahha umarım güzel bir yıl geçirmişsindir.

   Sil
 4. ne güzel her son da aslında yeni bir başlangıç değil midir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Kötü geçen bir senenin ardından güzel haberler ile yeni bir başlangıç yapmak mümkün. Bu nedenle umudumuzu kesmemeliyiz.

   Sil