Bir Öneri De Bizden adlı projede yer aldığımı büyük bir heyecanla anlatmıştım size. Şuraya tıklayarak o yazıyı da okuyabilirsiniz. Sonunda gerekli teknik kısımlar halledildi. Ve yavaş yavaş içerik üretmeye başlayacağız. Aklımızda çok kalabalık bir aile olmak var. Yani yazı yazmayı seven, farklı düşünceleri olan herkesi bekliyoruz. Editör olarak başvurabilirsiniz. Daha detaylı bir şekilde projeyi anlamanız için Erkan Bey'in yazmış olduğu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Kendisi aklınızdaki bütün soruları cevaplayacaktır bu yazı ile. Yine sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz bir şey olursa benimle veya Erkan Bey ile iletişime geçebilirsiniz. ( daedmier@gmail.com)

   GÜCÜNÜZÜN FARKINDA MISINIZ?
-BU BİR GİRİŞİM ÇAĞRISIDIR-

Sevgili arkadaşlar merhabalar. Uzun zamandır hayalini kurduğum ve bir süre sonra hayal kurmak yerine somut adımlarla aşama aşama hayata geçirmeye başladığım bir proje üzerinde çalışıyorum. Bakmayın bahsederken “Proje” dediğime, aslında böyle iddialı cümleler kurmayı hiç de sevmem. Zaten bende kullanırken bu kelimeyi, TDK’ da tanımlanmış ilk anlamını kastetmiyorum.  Baksanıza ne kadar iddialı 1. isim  Değişik alanlarda önceden plan ve programa alınmış, maliyeti hesaplanmış, kurum ve kuruluşların yönetim organları tarafından onaylanmış, kısa ve uzun vadeye bağlanarak özel kurum veya devlet adına gerçekleştirilmesi kabul edilmiş bilimsel çalışma tasarısı “.
Bu zamana kadar yaptığım bütün çalışmalar her ne kadar detaylı ve ince ince hesaplanmış olsa da ben yine de kulağa daha hoş gelen ikinci tanımlamasını tercih ediyorum 2. Gerçekleştirilmesi istenen tasarı
Ne kadar da naif ve masumane. “Gerçekleştirilmesi istenen tasarı…”
Evet benim de gerçekleştirmeyi istediğim bir tasarı var. Ve yaptığım uzun çalışmalar gösterdi ki bunu gerçekleştirebilecek en iyi ekip sizlerden; yani üretmeyi, yazmayı çizmeyi seven siz değerli blogger arkadaşlardan oluşabilir.
Günümüzde internet, internet bağlantılı teknolojilerin gelişmesi ve buna bağlı olarak interaktif internet kullanımın artması reklam ve pazarlama dünyasının dikkatini çekmiş olacak ki bu alana önemli bir kaynak aktarımı yapılmaya başlanıldı. Sebebi ise oldukça basit, tv kanalarında dakikasına binlerce lira ödedikleri reklamları, sosyal medya platformlarında daha etkili ve direkt hedef kitlesine ulaştırabiliyorlar hem de görece çok daha düşük maliyetler ile. Ancak her mecra olduğu gibi burada, medya patronlarının tekelinde. Karşılarında da bu konuda organize olmamış binlerce web sitesi bulunması bu işi oldukça ucuza mal etmelerini sağlıyor. Bunun sebebini sanırım organize edilmemiş platformlar ile açıklamak mümkün. Uzun zamandır üzerinde incelemeler yaptığım blog dünyasında gördüm ki blogger arkadaşlarımın birçoğu, birçok koşula bağlı sözleşmeler ile bu pastadan pay çıkarma çabasındalar. Ve ne yazık ki büyük emekler verilerek üretilmiş onlarca içerik hak ettiği kitlelere ulaşmadan binlerce bilgi ve içerik yığınının altında kaybolup gidiyor. Ya da birçok blogger arkadaşımız onca emeğini dev reklam pazarlaması yapan firmalara yok parasına pazarlıyorlar. İnternet ve sosyal platformların hızla büyümesiyle birlikte yeni nesil bir emek sömürüsü bu sayede kendine yeni bir yol çiziyor. Popüler bolgların elde ettiği reklam gelirlerine heves eden yüzlerce arkadaş da maalesef bu pazarda emekleri sömürülenler kervanına katılıyorlar. İşte bu tespitlerden sonra bütün bu arkadaşları tek bir proje çatısı altında birleştirerek bir sosyal medya girişimi oluşturmaya karar verdim. Üretilen içerikleri de incelendiğimde bunu bir “öneri” özelinde yapmanın hem proje fikrinin çıkış noktasına, hem de hedeflediğimiz gelir modeline daha uygun olduğunu düşündüm ve “BİRONERİDEBİZDEN” isimli bu fikri geliştirmeye başladım.
Peki, nedir Bironeridebizden? Sosyal medyada yeni bir akım yaratacağını düşündüğüm “Bironeridebizden” isimli proje kısaca ifade etmek gerekirse akla gelebilecek bütün konularla ilgili önerilerin paylaşılabileceği bir öneri paylaşım platformu projesidir. Bironeridebizden projesinin odak noktasında internet kullanıcıları ve onların ihtiyaç duyduğu önerilerin organize edilmesi fikri yer almaktadır. Biraz inceleme yapıldığında özel olarak bu amaca odaklanmış hiç platformun olmadığı görülecektir. Elbette ki, bilinçli ya da bilinçsiz, hali hazırda bu türlü öneri içeriği barındıran birçok web sitesi bulunmaktadır. Ancak hiçbiri Bironeridebizden’de olduğu gibi bunu bir tarz olarak benimsememiştir. Zaten adı üzerinde olan projemizin odak noktası özel olarak bu şekilde belirlenmiş olduğundan kullanıcılar herhangi bir konuda bir öneriye ihtiyaç duyduklarında akıllarına ilk olarak Bironeridebizden ’in gelmesi projenin amacının doğal bir sonucu olacaktır. 
Projenin çalışma prensibi oldukça basittir. Forumların kargaşasından uzak bir yapıda tasarlanmış olan Bironeridebizden, öneri sunma ve öneri isteme mantığına dayalı çalışacak olan bir sistemden ibarettir.
Bloggerlar olarak bütün süreci birlikte yürütüp birlikte kalkındırmayı ve birlikte bir değer haline getirmeyi düşündüğüm bu girişim başarılı olduğu takdirde organize ediliş şekli itibariyle de bir ilk olacaktır. Bu projeyi bir fikir kooperatifi olarak düşünebiliriz aslında. Birlikte üretip birlikte geliştirebiliriz. Ve son olarak şunu da eklemek istiyorum. Ben bireysel başarıların asla uzun ömürlü olmadığına inanan biri olarak bunu egolarından arınmış bir ekibin başarılabileceğine inanıyorum. Sizin de büyük hayalleriniz, büyük düşünceleriniz varsa ekibimize katılmanızı canı gönülden dilerim.
Önerileriniz ve irtibat kurmak için : rkntpbs@gmail.com
Erkan TEPEBAŞ

Bironeridebizden

6 yorum:

 1. "Biröneridebizden" projesi hayırlı uğurlu olsun. Bu projenin bir modelini örnek olarak yayınlarsanız seviniriz. Proje ne olursa olsun analitik bir anlatım gerektirir. Bloggerler ne yapabilir ve ne şekilde bir ilişki ve iletişim içinde olabilir. Bu sistemin yürütülmesi ve geliştirilmesiyle ilgili ilkeler neler olacak. Şeffaflığı ve etik kurallarının bağlayıcılığı konusunda da açık ve net bir şekilde paylaşılması gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Değinmiş olduğunuz noktalar kesinlikle çok önemli. Yavaş yavaş proje hayata resmen geçtikten sonra detaylı açıklamaları ve paylaşımları yapmaya çalışacağım. Bu süreçte aklınıza takılan bir soru olduğunda bizimle iletişime rahatça geçebilirsiniz.

   Sil
  2. Merhaba PROFÖSÖR. Yorumunuz için teşekkürler. www.bironeridebizden.com yayın hayatına başladı. öncelikle sitemizi incelemeniz bizim için mutluluk verici olacaktır. Bironeridebizden hareket noktası olarak blogları ve blog yazarlarını temel almış bir organizasyondur. Teknik ve detaylı bilgilendirmelere ekibimizce bir süre sonra Bironeridebizden Manifestosu adıyla ilan edilecektir. detaylı bilgi için bilgi@bironeridebizden.com üzerinden de bilgi alabilirsiniz. sevgiler

   Sil
 2. öneri : bütün serverları havaya uçuralım !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hajahajaha eveeeet!!

   Sil
  2. Merhaba SYRAKUSA BELAFONTE bu önerini dikkate alacağız :)

   Sil