17 Kasım Cuma günü gerçekleşen 3. Blog Yazarları Çalıştayı'nın ardından biraz konuşalım, neler yaşandı onlardan bahsedelim istiyorum. O gün benim iki tane sınavım olduğu için sabah gerçekleşen oturumları kaçırdım. Keşke onlara da katılabilseydim çünkü çok istiyordum. Özellikle "Kadınlar blogluyor ama nasıl?" oturumundaki blog yazarları ile tanışmayı ve onların başlarından geçen hikayeyi duymayı baya isterdim. Bir kadın olarak başardıkları işler ve çabalayarak geldikleri nokta benim için oldukça değerli. Kendime örnek aldığım insanlar hepsi. Bu nedenle katılamadığım için üzüldüm. İlk iki oturumu kaçırdığım için neler yaşandığına ve nelerin konuşulduğuna dair bir fikrim yok. Fakat oturumda yer alan isimlerin bloglarına göz atarsanız çalıştay ile ilgili yazılar bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu nedenle elimden geldiğince eksiksiz bir şekilde çalıştayda yer alan isimlere ve bloglarına yer vermeye çalışacağım. Bu şekilde ulaşmanız daha kolay olacaktır. Ben birçoğundan habersizdim ve bu çalıştay sayesinde tanıma fırsatı buldum. Gerçekten hepsi okunmaya değer ve çok başarılı bloglar. Göz atmanızda fayda var bence.

Blog Yazarları Çalıştayı'nın programı üç oturum baz alınarak oluşturulmuştu. İlk oturum biraz öncede bahsettiğim gibi Funda Güleç Yalçın önderliğinde " Kadınlar blogluyor ama nasıl?" gündemi ile gerçekleşti. Tam olarak neler konuşuldu bilmediğim için oturumda yer alan blog yazarları arkadaşlarıma yer vermek istiyorum. Onlara ulaşarak oturumda neler yaşandığını öğrenebilirsiniz.


Funda GÜLEÇ YALÇIN - https://www.fundalina.com/
Aslı ALTINOK ERDAL - kadikoyanneleri.com
Ece KUMKALE - hassasanne.com
Güneş ULUS - gunesanne.com
İpek SÜER - teknolojikanneler.com
Nilay TULUM - mutfaksirlari.com
Sevil MERT - cokokuyancokgezen.com
Yeşim MUTLU - yesimmutlu.com

İkinci oturum ise Atıf Ünaldı önderliğinde " Blog yazımında başarının parametreleri nelerdir?" gündemi ile gerçekleşti. Blog yazımında başarıyı etkileyen  başlıca etkenler ve diğer unsurlar üzerinde duruldu. Oturumun detaylı bilgisini almak isteyenler için oturumda yer alan blog yazarlarından bahsedelim hızlıca.


Atıf ÜNALDI - https://atifunaldi.com.tr/
Burkay ADALIĞ - meleklerinpayi.com
Fırat DEMİREL - firatdemirel.com
Hamza ŞAMLIOĞLU - teakolik.com
Haydar ÖZKÖMÜRCÜ - hozkomurcu.com
Işıl YILMAZ SÜMER - isilyilmaz.com
Osman KURT - cokgezenadam.com

Üçüncü oturum ise Evren Soyuçok önderliğinde "Gelecek Blogda" gündemi ile gerçekleşti. Bu oturumdaki konuşmacılar Gelecek Vadeden Blog  listesinde yer alan blog yazarlarından oluştuğu için benim konuşmacı olarak katıldığım oturum da bu oldu. Öncelikle ne kadar heyecanlandığımdan bahsetmek istiyorum. Hayatımda ilk defa bu şekilde hiç tanımadığım insanlar arasında bir konuşma yaptım. Ve bu insanlar gerçekten alanlarında önemli insanlardı. Belli bir bilgi birikimine sahip ve deneyimli blog yazarlarıyla oturup konuşacak olmak, fikir belirtecek olmak heyecanımı ikiye katladı. Çoğu yerde cümlemi tamamlayamadım ya da mantıklı bir cümle kuramadım gerginlikten. Ellerimi, hareketlerimi kontrol edemedim. Gerçekten ne yaptığıma ya da ne söylediğime dair bir fikrim yoktu o an. Ama bir yandan da çok mutluydum. Böyle bir deneyim yaşadığım ve bu insanları tanıma fırsatını elde ettiğim için çok gururlandım. Çok çok teşekkür ederim öncelikle Evren Bey'e ardından benim orada oturmamı sağlayan herkese.
Oturumda konuştuğumuz bazı konu başlıklarına maddeler halinde değinmek istiyorum.
* GVEB listesine aday bir blogda hangi kriterler aranmalı? 
Blogların üretmiş olduğu içeriklerin dil bilgisine uygun olması, kullandığı dilin samimiyet ve içtenlik içermesi, temasının sade olması, görsellerin dikkatlice seçilmesi gibi maddelerin önemli olduğuna kanaat getirildi.
* Yeni blog yazarları hangi sorunlarla karşılaşıyor ve bu sorunlar nasıl çözülmeli? 
Yeni blog yazarlarının en büyük sorunu sanırım teknik sıkıntılardır. Bu teknik sıkıntıları nasıl çözeceğini bilmemesi, blog arayüzünü nasıl kullanacağını anlayamaması en büyük sıkıntılardan biri. Bu noktada akla gelen tek çözüm önerisi de bununla ilgili paylaşım yapan blogları takip etmek ve içeriklerini dikkatlice okumaktır. Onun haricinde diğer bloglarla iletişim kuramaması vs sorunları da diğer sosyal medyalar ve Google platformunda yer alan topluluklar aracılığıyla çözülebilir.
* İlginin sosyal ağa kayması blogların üzerinde ne gibi bir olumsuz etki yaptı ve bu durum nasıl tersine çevrilir?
Günümüzde sosyal medyalar vaktimizin çoğunu kaplıyor. Hızlı ve kolay bilgi alışverişini sağladığı için tercih ettiğimiz ilk adres instagram, youtube, twitter gibi platformlar oluyor. Bundan dolayı kuşkusuz blog okunmaları düştü ve blog yazılarının görmüş olduğu değer azaldı. Bu soruna yönelik getirebileceğimiz ilk çözümlerden biri belki de blogların telefonda da kolayca okunmasını sağlayacak bir uygulama oluşturulabilir. Bunun haricinde blog yazarlarının diğer sosyal medyaları da etkin bir şekilde kullanması ve bu sosyal medyalar üzerinden diğer okuyuculara da ulaşması gerekir.
* Bloglar tek bir platform üzerinde toplanmalı mı?
Bu soruya herkes kendince farklı bir cevap verdiği için net bir karara varılmadı aslında. Fakat benim düşüncelerime göre tek bir platform iletişimi kolaylaştıracaktır. Bu sadece o platforma bağımlı kalınacak şekilde algılanmamalı. Herkesin kendi adresi olduğu gibi aynı zamanda o platformda da var olabilir. Amaç ortak bir havuz yaratılarak, mesela belli bir tarihte yayınlanmış yazıların hepsinin çıkması, kolayca o yazılara ulaşabilmemizi sağlar. Bu durum okunmayı artırır. Buna benzer platformlar var aslında fakat bütün blogları içeriyor olması kilit noktamız.

Daha birçok konu hakkında konuşup fikirlerimizi belirttik. Blogları ileriye taşıyacak öneriler sunup gelecekte blogları nelerin beklediğini sorguladık. Yavaş yavaş kullanılıp sömürülen sosyal medyalar gelecekte var olmayı başarabilecek mi? Yoksa yıllardır varlığını sürdüren bloglar bu savaşı kazanacak mı? Blogların etkinliğini kaybetmiş olması onun evrimleşmesi ve yeni teknolojiye ayak uydurması gerektiğini mi gösterir? gibi sorularla savaşarak ortak bir paydada buluşmaya çalıştığımız çalıştay oldukça verimli geçti. Tabi burada yalnızca fikirlerimizi tanıttık ve yeni fikirler tanıdık. Bu fikirlerin faaliyete geçmesi ve gerçekten bazı şeylerin değişmesi zaman alacaktır. Şunu söyleyebilirim, bu fikirlerin hepsi çok değerli ve hepsi ayrı ayrı denenmeli. Fakat bunu yalnızca belli bir grup hayata geçiremez. Blog yazıyor olmak hepimizin ortak noktası ise eğer bloglar hakkındaki sorunları çözümlendirmek de hepimizin sorumluluğudur. Gelin beraber ne yapılması gerekiliyorsa yapalım ve bloglara yön verelim. Bir kenara çekilip seyretmek ve yapılanları eleştirmek doğru değil. Etik hiç değil!
 Umarım gerçekleşen bu çalıştaylar büyük işler için atılmış küçük adımlar olmayı başarır. Amacına ulaşır ve gerektiği değeri görür. Bu nedenle ben elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım. Herkesin de desteğini bekliyor olacağım. 
Biraz da oturumda yer alan blog yazarlarından bahsedelim.Evren SOYUÇOK - http://www.evrengunlugu.net/
Sema EREN - mutlueller.com 
Sezer İLTEKİN - kelimelerbenim.com 
Aytül ÖRCÜN - aynahikayesi.blogspot.com.tr
Berfin DAĞ - berfindag.com
Doğukan YILMAZ - aklimca.com 
Eda DEMİR - daedmier.blogspot.com.tr 
Görkem CAN - gorkemcan.com 
Oğuz GÜLAY -  kitaplaryolda.com
Oktay YENİTÜRK - oktayy.net
Zeynep Erdoğan -​​plazadandunyaya.com

Sizlerin blog hakkındaki görüşlerini de merak ediyorum. Daha çok okunmak için, daha iyi içerikler üretmek için neler yapılmalı? Sosyal medyalar karşısında nasıl davranılmalı? Bu ve bunun gibi konularda ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte blogları ne bekliyor? Zamanla sosyal medya karşısında eriyip yok mu olacağız yoksa kalıcı olan yine bizler miyiz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. 

7 yorum:

 1. Bloglar adına bu tarz etkinliklerin yapılmasını çok faydalı buluyorum. En azından bu işe emek, gönül veren insanları tanıma şansımız oluyor.

  Liste ve link vermen de süper olmuş. Yeşim ve Fundalina dışında diğer blogları bilmiyordum. Uygun zamanda hepsini tek tek ziyaret edeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumun için. Umarım bloglar adına daha nice güzel etkinlikler gerçekleştiririz.

   Sil
 2. Blog, sosyal medya sayılamaz. Blog sosyal medya maymunlarının giremeyeceği kadar yüksek zekaya sahip olmayı gerektirir. Tabii bloğumda da yazdığım gibi, eltimin kırlentlerini de beğenin blogları, galaksi sayısı kadar yemek tarifleri blogları ve annesinin prensi/prensesi bloglarını konu dışı bırakıyorum. Bloglar kurtarılmış bölge. Tıpkı Danny Boyle'un Ada'sı gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yorum. Bu bakış açısından düşünmemiştim sosyal medya konusunu. Aslında haklısın bloglar çok farklı bir mecra. Daha nitelikli ve bilgili insanların bulunduğuna inanıyorum. Nitekim yapılan paylaşımlar da o yönde. Sosyal medya ile birlikte verim kaybeder miyiz? Bilemiyorum bu sorunun cevabını.

   Sil
 3. Güzel bir çalıştay olmuş. Blogları var olabilmesi için blog yazarlarının kaliteli içerik üretmeye devam etmesi gerekiyor. Tabi ki her isteyen blog açabilir ve istediği gibi yazabilir. Kaliteli, özgün ve güncel bloglar yaşayacaktır bence. Bıkmadan, yorulmadan yazmaya devam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısın. Özgün, kaliteli içeriklerle devam etmeliyiz hiç usanmadan.

   Sil
 4. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  YanıtlaSil